Liquidambar styraciflua
Sığla Ağacı

Liquidambar styraciflua Sığla AğacıSığla Ağacı 2Sığla Ağacı 3Sığla Ağacı 4Sığla Ağacı 5Sığla Ağacı 6
Kategori:Yapraklı Ağaçlar
Botanik Adı:Liquidambar styraciflua
Türkçe Adı:Sığla Ağacı
Türkçe Diğer Adlar:-
Familya:Hamamelidaceae (altingiaceae)
Anavatanı:Kuzey Amerika, Meksika, Orta Amerika
Açıklama:Bu cinse latince ´´liquidus´ Arapça Amber kelimelerinden yararlanılarak Liquidambar adı verilmiştir. En önemli özelliği gövdeleri yaralandığı zaman balsam vermesidir.tek evcikli boylu ağaçlardır. tomurcuklar yumurta biçiminde olup sürgünlere çok sıralı sarmal olarak dizilmişlerdir. Amerika´da yetişen Liquidambar styraciflua türünün, Honduras, Guatemala, Meksika, Venezuela´da gövdesi yaralanmak suretiyle balsam elde edilir. fakat balsamı için değil, asıl ürünü olan odunu için yetiştirilir. Odunundan mobilya, binaların iç dekorasyonu, kaplama, kontrplak, meyve sepetleri, sigara kutuları yapımında yararlanılır.
YETİŞME ORTAMI İSTEKLERİ
Işık:Tam güneşli yerlerde yetişir.
Nem ve Su:Nem isteği fazladır orta derecede su ister
Toprak:İyi drene olabilen, asidik toprakları sever
Minimum Sıcaklık:-30 ˚C / -20˚C
Diğer Özellikler:-
FORM
Büyüme Şekli:Dik olarak büyür, Form: Oval - dikey, piramidal - yaygın
Boyu:15 - 20 m.
Taç Genişliği:10 - 15 m
Gücü:Büyüme hızı : Orta derecede büyür
Kök Yapısı:Kökleri yayva ve sığdır, kök ve su sürgünü verme özelliği vardır.
YAPRAK
İbreli/Yapraklı:Yapraklı olup , Kışın yapraklarını döker. Yaprakları 5 -7 loplu, 10-18 cm. genişliğindedir. Loplar sivri uçlu olup, kenarları çok ince dişlidir. Basit yapraklı olup, yaprak düzeni alternatif yapraklıdır.
Form:Yapraklar elsi (palmat) formludur. yaprakları gösterişlidir.
Renk:İlkbahar ve yazın yeşil renklidir. Sonbaharda koyu kırmızı, turuncu, sarı rengini alır
Koku:-
Sonbahar Renklenme:Sonbaharda çok güzel yaprak renklenmesi yapar,koyu kırmızı, turuncu, sarı renk alır, dekoratif bir ağaç olduğundan park ve peyzaj bakımından da değerli bir ağaçtır, Kaliforniyada yol ağacı olarak kullanılmaktadır.
ÇİÇEK
Form:Dişi çiçekler aşağı doğru sarkan küre şeklinde kurullar halindedir. Çiçekler çiçek salkımı şeklindedir.
Renk:Yeşil-Sarı
Koku:-
Çiçeklenme Dönemi:Mart - Nisan - Mayıs
Diğer Özellikler:Çiçekleri gösterişli değil
MEYVE
Form:Yuvarlak 3 cm çapa ulaşan ve her biri kapsül olan mürekkep meyveleri küre şeklinde olup, olgunlaştığında açık kahverenkli ve odunsu yapılıdır.
Tohum:Kışın sarkık duran mürekkep meyveleri ve mantarlı dalları ile göze çarparlar. meyveler kuru ve sert kaplıdır.
Renk:Meyveler uzun sapları ile aşağıya doğru sarkık dururlar. başlangıçta renkleri yeşil iken, sonbaharda olgunlaştıkları zaman kahverengi olurlar. Çınar meyvelerinden farklı olarak dağılmaz; içinde 1 - 2 adet kanatlı olan tohumların bulunduğu her bir kapsül açılır, tohumlar dökülür.
Gösterişli Dönem:Meyve türü kapsüllü çoklu meyveli, meyveler Ağustos - Eylül´de olgunlaşır uzun süre ağaç üzerinde kalır gösterişli değil
Diğer Özellikler:Meyveler kuşları ve sincapları çekiyor
GÖVDE
Gövde ve Dallar:Sürgünleri bazen mantar tabakası ile kaplıdır gövdesinin herhangi bir aletle yaralanması ile, patolojik bir durum olarak, bu yaraya yakın olan diri odun kısmında, yeni oluşan odun dokusu içersinde, fazla miktarda patolojik balsam kanalları oluşmaktadır. Yaralar açıldıktan bir süre sonra toplanan ürün preslenir. böylece yağ elde edilir.
Kabuk:Gövde renği: Gri, Kabuk Morfoloji: Gösterişli, Pürüzsüz, derin çatlaklı, mantarımsı, Tek gövdeli,odunu orta sertlikte olup, diri odun geniş, kirli kırmızımsı beyaz renklidir ve soluk kırmızımsı renkli olan öz odunundan keskin bir sınırla ayrılır. Kabuk dikensizdir.
Sürgün:yıl içinde sürgün rengi kahverengi; kırmızımsı
DİĞER ÖZELLİKLER
Budama:Ağaç büyüdükçe dallarda sarkma meydana gelir, Araç ve yaya geçişlerinin söz konusu olduğu olduğu yerlerde budama gerektirebilir. Tek lider olarak büyütülmelidir.Güçlü bir yapı oluşturmak için az miktarda budanabilir.
Çevre Toleransı:Kırılmaya dayanıklı balçıklı, kumlu, hafif alkali; asidik topraklara toleranslıdır
Bilinen Zararlılar:Tırtıllar, koşnil, yaprak deliciler, ağ kurtları
Bilinen Hastalıklar:Anthracnose
Üretim Şekli:Tohum, yeşil çelik, yumuşak odun çeliği, daldırma
Peyzajda Kullanım:Orman alanları kenarı, vurgulayıcı bitki, Sonbahar renklenmesi istenen yerlerde, Park ağacı, Alt dalları budanarak yol ağacı olarak kullanılabilir.