Cleistocactus
Gümüş meşale

 Cleistocactus  Gümüş meşale
Kategori:Kaktüs & Etli Yapraklılar
Botanik Adı: Cleistocactus
Türkçe Adı:Gümüş meşale
Türkçe Diğer Adlar:Yünlü meşale
Familya:Cactaceae
Anavatanı:Peru, Uruguay, Bolivya ve Arjantin
Açıklama:Cleistocactus  doğal olarak Peru, Uruguay, Bolivya ve Arjantin´de  çoğunlıkla 3000 m yükseklikteki alanlarda bulunur.
Cleistocactus’un  eşanlamlıları (
Synonymy):

Akersia 

Bolivicereus 

Borzicactella

Borzicactus

Borzicereus

YETİŞME ORTAMI İSTEKLERİ
Işık:Aydınlık ve güneşli yerleri severler. Eğer iç mekanlarda bulunduruluyorlarsa, güneşe bakan pencere önleri en uygun yerlerdir. Uzun süre yoğun gölge yerlerde bırakılan kaktüslerin yeni çıkan sürgünleri anormal uzamaya başlar ve renkleri açık yeşil, giderek sarıya dönüşür.
Sıcaklık İsteği:Büyüme ve çiçeklenme dönemlerinde sıcağı çok severler. Kışın bir çok kaktüs türü 6 - 10 ˚C arasında sıcaklığa gereksinim gösterir. Daha ılık iklimlerde yetişen bazı türleri ise sıcaklığı 10 - 15 ˚C olan yerlerde bulundurulur. Güçlü güneş ışığı ister, ancak yüksek sıcaklıkları tercih etmez -10 ° C´ye kadar donlara zor dayanabilir.
Nem ve Su:Kuru havayı severler, dolayısıyla % 50-60’lık nem yeterlidir. Düşük nem ister, yaz aylarında bol su alır, ancak kış boyunca hemen hemen hiç almaz.Yetiştiriciliğinde, kışın çok fazla sulama kök çürüklüğüne neden olur. çiçeklenecek bitkilere tomurcuklar iyice irileşinceye değin su verilmemelidir. Yazın bitkiler 4-5 günde bir bolca sulanarak saksı toprağının suya iyice doyması sağlanmalıdır. Sıcak havalarda üzerlerine su püskürtülmesi yararlı bir önlemdir. Sonbaharda verilen suyu yeniden azaltılmalı, kışın (dinlenme ve tomurcuk oluşumu döneminde) ise özellikle soğuk yerlerde bulundurulan kaktüslere hiç su verilmemelidir. Çünkü, bitkiler bu dönemde su gereksinimlerini, gövdelerinde depoladıkları kendi özsularından karşılarlar. Ancak, Kasım-Şubat ayları arasında sıcaklığın 10 ˚C’den daha yüksek olduğu yerlerde bulundurulan kaktüslere ayda bir püskürtme ile çok az su verilebilir.
Toprak:kaktüs iyi drene olabilen, kumlu tınlı, toprakları tercih eder, Yeterli havalanma ve drenaj sağlayabilmek için karışımların en az 1 / 6’sı kaba dişli kumdan oluşmalıdır. Genel olarak kaktüs yetiştiriciliğinde kullanılan saksı toprakları hacim olarak 1 kısım tınlı toprak, 1 kısım yaprak çürüntüsü, 1 kısım kaba dişli kum ve 1 kısım odun kömürü, tuğla veya saksı kırığının karışımıyla elde edilmektedir. Geç ilkbahar ve yaz aylarında iki haftada bir seyreltilmiş düşük azotlu gübre uygulayın.kaktüslerin beslenmesinde kullanılan gübre karışımları daha az N, buna karşılık daha fazla P ve K içermelidir. Kaktüs gübrelerinde en uygun oran 4:7:9 şeklindedir. Kaktüsler gelişme dönemine rastlayan İlkbahardan Sonbahara değin (genellikle Mart-Ağustos ayları arası) haftada veya 15 günde bir kez 1-2 g gübre 1 lt su içerisinde eritilerek verilebilir. Dinlenme dönemlerinde bitkilere gübre verilmemelidir.
Toprak pH'ı:pH : 4,5 - 6,5
Dikim Zamanı:-
Dikim Aralığı:1.50 m - 1.80 m
Diğer Özellikler:Kaktüslerin bulundurulduğu yerler çok sıcak günlerde sık sık havalandırılmalıdır. Böylece hastalık ve zararlıların olumsuz etkileri önlenebilir. Öte yandan, bitkilerin kirlenen kısımlarını sıvı sabun damlatılmış su ile temizlemek olanaklıdır.
FORM
Büyüme Şekli:Dik olarak büyür. gövdeleri uzun çoğunlukla silindir şeklindedir. Genellikle sık ve çok dallıdır. Budama yapılmaz. Yalnızca kuruyan, çürüyen yaprak ve çiçekler temizlenir.
Boyu:İnce, dik gövdeler 1.5 m - 3 m yüksekliğe kadar ulaşabilir. Gövdelerin kalınlığı yaklaşık
Taç Genişliği:Kardeş gövdeler ile birlikte yaklaşık 0.50 m - 1 m
Gücü:-
Kök Yapısı:Kaktüslerde budama yapılmaz. Yalnızca kuruyan, çürüyen yaprak ve çiçekler temizlenir.
YAPRAK
Doku (Tekstür):Gövde yaklaşık 25 civarında sütun oluşturmaktadır. Gövde yoğun bir şekilde beyaz kısa dikenlerle kaplıdır,bitki büyüdükçe diken renkleri sarı-kahverengine döner.
Renk:yeşil - beyaz
ÇİÇEK
Form:Buro ve huni şeklinde çiçeklere sahiptir. Çiçekleri güneşi yansıtmak için saten gibi parlak, kısa ömürlüdür.
Renk:Kırmızı
Çiçek Boyutu:sütunlarından yatay olarak çıkıntı şeklinde 6 - 8 cm uzunluğunda silindirik çiçekler açar.
Çiçeklenme Dönemi:45 cm ve daha uzun boylardaki eski kaktüsler üzerinde, yaz sonunda koyu kırmızı, bordo, çiçekler açar.
Diğer Özellikler:Bitki 5 - 10 yılda olgunlaşır.
DİĞER ÖZELLİKLER
Çevre Toleransı:Asidik, nötr ve alkalin topraklarda yetişebilir.
Bilinen Zararlılar:Kırmızı Örümcekler, Yaprak Bitleri, kabuklu ve unlu bitler’dir.
Bilinen Hastalıklar:Kök ve Gövde Çürüklüğü (düşük sıcaklık ve aşırı nemden dolayı), Fusarium Solgunluğu, Kurşuni Küf ve Yaş Çürüklük (Botrytis cinerea)
Üretim Şekli:Çelik, tohum
Peyzajda Kullanım:Saksılı bitki, Kaktüs bitki düzenlemelerinde, teraslar, az bakım isteyen yerler