Pachycereus pringlei
Pachycereus pringlei

Pachycereus pringlei Pachycereus pringleiPachycereus Pringlei 2Pachycereus Pringlei 3Pachycereus Pringlei 4Pachycereus Pringlei 5
Kategori:Kaktüs & Etli Yapraklılar
Botanik Adı:Pachycereus pringlei
Türkçe Adı:Pachycereus pringlei
Türkçe Diğer Adlar:-
Familya:Cactaceae
Anavatanı:ABD, Meksika
Açıklama:Pachycereus pringlei 19.2 m yüksekliği ile, dünyanın en yüksek kaktüs türüdür. Bu kaktüs çeşidi yaklaşık 1200 türe sahiptir. 25 ton ağırlığa kadar ulaşabilmektedir. 950 m´ye kadar yükseklikteki alanlarda yaşayabilir.


YETİŞME ORTAMI İSTEKLERİ
Işık:Aydınlık ve güneşli yerleri severler. Eğer iç mekanlarda bulunduruluyorlarsa, güneşe bakan pencere önleri en uygun yerlerdir. Uzun süre yoğun gölge yerlerde bırakılan kaktüslerin yeni çıkan sürgünleri anormal uzamaya başlar ve renkleri açık yeşil, giderek sarıya dönüşür. Ancak, kaktüslerin iyi bir şekilde çiçeklenebilmeleri kışın su verilmeden aydınlık ve serin bir yerde tutulmaları ile sağlanır.
Sıcaklık İsteği:Kışın birçok kaktüs türü 6-10 oC arasında sıcaklığa gereksinim gösterir. Daha ılık iklimlerde yetişen bazı türleri ise sıcaklığı 10 -15 ˚C olan yerlerde bulundurulur.
Nem ve Su:Kuru havayı severler. Dolayısıyla % 50-60’lık nem yeterlidir.
Toprak:Derin allüviyal topraklarda iyi gelişir. Kumlu, süzek toprakları severler. Yeterli havalanma ve drenaj sağlayabilmek için karışımların en az 1/6’sı kaba dişli kumdan oluşmalıdır. kaktüslerin beslenmesinde kullanılan gübre karışımları daha az N, buna karşılık daha fazla P ve K içermelidir. Kaktüs gübrelerinde en uygun oran 4:7:9 şeklindedir. Kaktüsler gelişme dönemine rastlayan İlkbahardan Sonbahara değin (genellikle Mart-Ağustos ayları arası) haftada veya 15 günde bir kez 1-2 g gübre 1 lt su içerisinde eritilerek verilebilir. Dinlenme dönemlerinde bitkilere gübre verilmemelidir.
Toprak pH'ı:-
Dikim Zamanı:-
Dikim Aralığı:1 m
Diğer Özellikler:Coğrafi dağılımını sınırlayıcı bir diğer faktör tohumların çimlenmesi için hava sıcaklığı 40 C´yi aştığında, en iyi şekilde gerçekleşmektedir. Ancak toprak yüzey sıcaklıkları, 70 C´nin altında olmalıdır.
FORM
Büyüme Şekli:Dik olarak büyür, sütun formludur. 25 adet civarında dikey dallara sahip olabilir. yaşlı bitkilerede dallar gövdeden daha uzundur. Dallanma kök tabanına yakın kısımlarda oluşur,
Boyu:19.2 m Küçük iken avcılardan korunmak için dikenlere sahiptir.
Taç Genişliği:1 m - 1,5 m
Gücü:Yavaş büyür.
Kök Yapısı:Sığ kök sistemine sahiptir.
YAPRAK
Doku (Tekstür):Yaprakları yoktur, fotosentez ihtiyacınınderi yolu ile karşılar. Dalları daha az nervürlü, diğer kaktüs türlerine göre daha ağır dallara sahiptir.Bitki gövdesi kağıt hamuru gibi etli yapıda olup 1 ton üzerinde suyu depolama kapasitesine sahiptir.
Renk:Yeşil
ÇİÇEK
Form:Çiçeklerin konumu, alttan gövde boyunca çiçekli, derin boğazlı, çan şekilli çiçeklidir.
Renk:Beyaz
Çiçek Boyutu: 6 - 7.5 cm
Çiçeklenme Dönemi:Özellikle güney bölgelerde sıcaklıkların artması ile mart ile haziran ayları arasında gövdeler üzerinde çiçekler görülmeye başlar. Öğleden sonra çiçekler açar, bütün gece açık kalır, ertesi gün kuşluk vaktine kadar çiçekler açık kalır. Çiçekler sadece 1 gece açık kalır ,cezbedici bir koku salgılar, tozlaşma için yarasaları çekmek için yaparlar. Yarasalar uzun dilleri ile nektar almak için Çan şeklindeki tüp içine kafasını sokar tüpün 2 tarafındaki polenler yarasanın tüylerine yapışır yarasa başka bir çiçeği ziyaretinde bu tozları çapraz olarak bulaştırarak tozlaşmayı sağlar.
Diğer Özellikler:Meyveler 5 cm çapında golf topu büyüklüğündedir. Meyveler ağır ve dikenlidir. kırmızı tatlı meyveler v eher meyvedeki 800 civarındaki tohum yarasalar tarafından tüketilir. Tohumları geç tropik yaz yağmurları ardından sadece ılık ıslak koşullarda yeşerir.
DİĞER ÖZELLİKLER
Çevre Toleransı:Kuraklığa yüksek derecede dayanıklıdır.
Bilinen Zararlılar:Bilinen ciddi hiçbir zararlısı yoktur.Yabani ortamlarda en fazla sığırlar zarar verir.
Bilinen Hastalıklar:Bilinen ciddi hiçbir hastalığı yoktur.
Üretim Şekli:Tohum, Çelik
Peyzajda Kullanım:Saksılıklar, Kaktüs bahçesi, kaktüs serası, teraslar