Schlumbergera truncata (Zigocactus truncatus)
Yılbaşı Çiçeği

Schlumbergera truncata (Zigocactus truncatus) Yılbaşı Çiçeği
Kategori:Kaktüs & Etli Yapraklılar. Meyve Ağaçları.
Botanik Adı:Schlumbergera truncata (Zigocactus truncatus)
Türkçe Adı:Yılbaşı Çiçeği
Türkçe Diğer Adlar:Yılbaşı kaktüsü
Familya:Cactaceae
Anavatanı:Brezilya
Açıklama:Yaşama ortamı ve ekolojik olarak 100-1500 m yükseklikte kıyı ormanları ve ormanlarda doğal ortamda, Epiphyte(bazen lithophytic) bir bitkidir
Bu kaktüs türü ağaçlarda yetişir.
Epipphyte: Asalak olmayan konuk bitki  
Lithophyt: Yağmurda bile suyun tutulmadığı kayalarda yetişen bitkiler.
Synonyms:
Epiphyllum truncatum
Cactus truncatus
Rhipsalidopsis truncatus
Cereus truncatus
YETİŞME ORTAMI İSTEKLERİ
Işık:Ormanın taçları arasından süzülen ışık ile nemli ormanın ılık havasına adapte olmuşlardır. Direkt güneş görmeyen aydınlık bir yer isterler.
Sıcaklık İsteği:Yılbaşı Çiçeğinden bol çiçek alabilmek için daima serin ortamda bulundurmak gerekir. (12-15˚C) Bu bitkiler ağaçların tacının altında büyürler, çölün sıcağına asla maruz kalamazlar.
Nem ve Su:Doğal ortamlarda bitkinin nem ve besin maddesine erişimi yalnızca yağmur ile üzerlerine düşen su damlalarıdır.İç mekanlarda ise, Eylül ve Ekim aylarında bitkiye verilen su azaltılmalı ve serin bir yerde tutulmalıdır. Kasım ayında konulmasını istediğiniz yere alıp, sulama miktarı artırılmalıdır. Bitki tomurcuklanma döneminde asla yerinden oynatılmamalıdır ve güneşli bir pencere önüne koyulmalıdır. Çiçeklerin açması bittikten sonra sulama tekrar azaltılmalıdır. İlkbahara kadar sulamaya az miktarda, normal seyrinde devam edilmelidir. Yapraklarına sık sık su püskürtün
Toprak:Yanmış çiftlik gübres, karışık bahçe toprağı, bir miktar killi toprak ve dişli nehir kumu karışımı.
Toprak pH'ı:-
Dikim Zamanı:-
Dikim Aralığı:-
Diğer Özellikler:Yılbaşı Çiçeğinin kökleri konukçu ağacın kabuğu içinde büyür.
FORM
Büyüme Şekli:Sarkık formlu olarak büyür.
Boyu: 30 cm
Taç Genişliği:30 - 45 cm
Gücü:-
Kök Yapısı:Yılbaşı çiçeği doğada orkide gibi ağaç dallarında, kökleri ise açıkta yaşamaktadır. Kökleri tropikal ormanların havasına uyum sağlamıştır.saksıda yetiştirirken ise orkideye benzer bir ortam yeterlidir. Tek farkı yılbaşı çiçeği kökleri, orkide köklerine göre daha incedir. Buda köklerin topraktan besin almada yeterince iyi olmadığı sonucunu doğurmaktadır. Bu yüzden besince verimi yüksek olan toprağa sahip olan saksıda yetiştirmek gerekir.
YAPRAK
Doku (Tekstür):Etli ve narin yapraklara sahiptir. Yaprakların görünümü, yuvarlak dişli testere şeklinde iç içedir. Çiçek görünümü ise; sarkık formlu, katmerli ve renklidir.
Renk:Yeşil
ÇİÇEK
Form:Çiçeğinin şekli sinek kuşlarının tozlaşmayı sağladığını, kırmızı renğin kuşları cezbedici özelliğe sahip olduğunu göstermektedir.
Renk:Kırmızı, beyaz, eflatun, krem, pembe, lila, kırmızı-beyaz Yılbaşı çiçeği görsel açıdan en göz alıcı çiçeklerden biridir.
Çiçek Boyutu:7-12 cm uzunluğunda, 4,5 cm genişliğinde sorguçlu tüpler halindedir. Çiçekler sapların üzerindedir.
Çiçeklenme Dönemi:Kasım, Aralık ve Ocak aylarında açar
Diğer Özellikler:Kırmızı renkli yuvarlak meyveleri kuşları cezbedici özelliğe sahiptir. Ayrıca bazı kuşlar bunların tohumlarını başka alanlara yayarlar.
DİĞER ÖZELLİKLER
Çevre Toleransı:-
Bilinen Zararlılar:Pamuklu bitler, Unlu bit, Koşnil
Bilinen Hastalıklar:Kök çürüklüğü, Mantari hastalıklar.
Üretim Şekli:Tohum, Çelik En iyi Çelik alma zamanı Mayıs – Haziran aylarıdır. Yılbaşı kaktüsünden iki veya üç boğumlu parçalar kullanmalısınız. Kesilen parçalar en az 4 saat en fazla 24 saat açıkta bekletilmeli. Bu süre havanın sıcaklığına göre değişir,ondan sonra köklendirme ortamına dikmelisiniz.
Peyzajda Kullanım:İç mekanlar, Salonlar, korunaklı yerler.