ÇİM BİÇİMİ VE BAKIMI

ÇİM BAKIM TAKVİMİ

Çim alanlarına uygulanacak bakım, en az kullandığınız malzemeler kadar önemlidir. Hangi uygulamaları ne zaman yapacağınızı planlarsanız yıl boyu rahat ederseniz. Yapacağınız planlamaya yardımcı olması açısından sizin için bir bakım takvimi oluşturduk. Uygularsanız mutlaka faydasını göreceksiniz. 

MART
Çim alanlarda çalışma programı aslında Mart ayında başlar. Çimlerin büyümeye başladığı, hava ve toprak durumlarının iyi olduğu bu dönemde, dökülmüş yaprakları ve alanınızdaki çöpleri temizlemek için tırmıklama yapın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta tırmıklarken çime zarar vermemektir. Kış ayları boyunca ayaza maruz kalmış çimleri silindirlemek iyi bir yoldur. Bu ay içinde yapacağınız ilk biçimde çiminizin üst kısmından alın. Bu dönemde yapılacak alçak biçim alanda sararmalara neden olabilir. Biçim için alanın kuru olduğu bir günü seçin. Bu ay için ayda iki biçim yeterli olacaktır. Mart ayı içinde yapılacak tek iş biçim
değildir. Alanda hastalık olup olmadığını da bu ay içinde gözlemleyebilirsiniz. Eğer gerekli ise ilaçlama yaparsınız.

NİSAN
Gübreleme ve zararlı mücadelesi çimlerinizin ve zararlıların hızla büyüdüğü Nisan ayı sonuna doğru başlar. Toprak sıcaklığının arttığı Nisan ayının ikinci döneminde çimlerinize Amonyum Nitrat uygulamanız faydalıdır. Bu ay içinde çimlerinizin fazla uzamasını engelleyecek sıklıkta biçim yaparsınız. Yine de ev bahçelerinde çimlerinizin boyunu 2.5 cm den aşağıya indirmeyin. Nisan ayı kıştan zarar görmüş bölgeler için ara ekim yapılmasının uygun olduğu bir aydır. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde bu ay içinde ekim yapılabilir.

MAYIS
Mayıs ayı ile birlikte daha sık biçime başlarsınız. Çimlerinizin boyunu daha kısaltabilirsiniz. Bütün aylar içinde Mayıs ayı zararlılarla savaş için en uygun aydır. Zararlılarla savaş için havanın iyi olduğu bir günü seçmeyi unutmayın. Ayrıca çiminiz kuru, toprağınız ise nemli olmalı. Çim ekimini Mayıs ayının ikinci yarısına kadar tamamlamalısınız. Çim alanınıza azot takviyesi yapabilirsiniz. Bu ay içerisinde toprak genellikle nemlidir ama bazen kuru ve sıcak bir hava dalgasıyla karşılaşabilirsiniz. Eğer böyle bir durum meydana gelirse çimlerinizde bir problem meydana gelmesini beklemeden sulamaya başlayın.

HAZİRAN
Haziran ayı içersinde kuru ve sıcak bir hava dalgasıyla karşılaşırsanız, biçim oyunuzu daha uzun tutun. Haziran ayıyla birlikte yaz gübrelemesi zamanı başlar. Eğer çiminizde renk değişiklikleri ortaya çıkmışsa Amonyum Nitrat kullanabilirsiniz. Bazı zararlılar Mayıs ayı içerisinde yaptığınız zararlı savaşından kurtulmuş olabilir. Haziran ayı bunlarla savaşmak için uygun bir dönemdir.


TEMMUZ
Temmuz ayı içinde düzenli olarak biçime, sulamaya ve tırmıklamaya başlayın. Ev bahçeleri için Temmuz ayının en büyük problemi ailenin tatile gitmesidir. Evinizden uzak kaldığınızda bahçenizle ilgilenecek ve biçim yapabilecek bir yardımcı bulmaya çalışmalısınız. Eğer Haziran ayı içerisinde gübreleme yapmamışsanız ve yeterli suyunuz var ise azot uygulaması yapabilirsiniz.

AĞUSTOS
Ağustos ayında da Temmuz ayında yapılan işlemler devam ettirilir. Siz tatildeyken bahçeniz bakımsız kalmışsa yapılacak en iyi şey çimlerin boyunu hemen kısaltmamaktır. İlk önce hafifçe üst kısımlarını biçin bir kaç gün sonra çimlerinizin boyunu kısaltmaya başlayın. Ağustos sonralarına doğru ekim işlemlerine başlayabilirsiniz. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde son gübreleme yapılmalıdır.

EYLÜL
Çim bakımında sonbahar programı Eylül ayıyla başlar. İlk yapılacak iş çimlerin boyunu sonbahara uygun bir boya alçaltmaktır. Solucanlar bu ay içinde aktif duruma gelirler. Bu dönemde ortaya çıkabilecek zararlılar için zirai ilaç bayilerinin tavsiye edeceği ilaçlar kullanılabilir. Eylül ayı bütün bölgelerimizde tohum ekmek için en uygun aydır. Eylül ayının birinci yarısında Ege ve Akdeniz Bölgelerinde son gübreleme yapılmalıdır.

EKİM
Ekim ayı içinde düzenli biçim sona erer. Çim alanınızın üstüne dökülen yapraklar temizlenmediği takdirde çiminize zarar verir ve solucan probleminin artmasına neden olur. Bunun için alanınızı süpürmeyi ihmal etmeyin. Ekimin birinci yarısında tohum ekim işi sona erer.

KASIM

Kasım ayı içerisinde çim alanınızda yapacağınız işlemler oldukça azalır. Bu işlemler alanınızı yapraklardan ve diğer çöplerden temizlemek ve eğer alanınızda solucan varsa ilaçlama yapmaktır. Eğer istenirse alanınızı kıştan korumak için yanmış, elenmiş ve fumige edilmiş çiftlik gübresi serilebilir. Ayrıca Kasım ayında bahçeniz için kullandığınız bütün alet ve makinaları temizleyip, kaldırmaya başlayabilirsiniz.

ARALIK
Aralık ayı yoğun geçen bir bakım döneminden sonra dinlenme zamanını müjdeler. Dikkat edilecek en önemli nokta ıslak veya donmuş çim alana zarar vermekten kaçınmaktır.

OCAK   

Ocak ayı içinde çim alanınız için  yapabileceğiniz tek şey dökülen yaprakları temizlemektir. Bu yağışlı ve çoğunlukla soğuk dönemde çimleriniz için yapabileceğiniz pek fazla bir işlem yoktur. Ancak yine de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Donmuş çimlerin ve alanınızda oluşan göllenmelerin üzerinde yürümeyin. Bunlar alanınıza zarar verir. Ocak ayı alanınızda kullandığınız aletleri, makinaları bakımdan geçirmeniz için ideal bir aydır.

ŞUBAT
Ilıman bölgelerde çim bakım zamanı Şubat ayı içinde başlayabilir. Ortaya çıkan solucanlarla savaşa yine bu ay içinde başlayabilirsiniz. Ancak Mart ayı gelmeden alanınızda biçim yapmayın. Eğer ekim yapmayı planlıyorsanız, havalar iyi gittiği sürece Şubat ayı içinde toprağınızı hazırlamaya başlarsınız. Şubat ayının ikinci yarısında Ege ve Akdeniz bölgesinde ekim yapmaya başlayabilirsiniz.

 

                                             ÇİM ALANLARIN BAKIMI

 

TÜRLERE GÖRE ÇİMLENME SÜRELERİ
Çimlenme işlemi tohumun su alması ile başlar. Normal şartlarda çimlenme üzerindeki en önemli faktörler sıcaklık ve nemdir. Uygun şartlarda çim tohumlarının çimlenme süreleri aşağıdaki gibidir:
Lolium türleri 5-10 gün
Festuca türleri 10-15 gün
Agrostis türleri 20 gün
Poa türleri 30 gün
 

ÇİM ALANLARDA KÖTÜ VEYA SEYREK ÇIKIŞIN NEDENLERİ

1- Tohum Ekiminden sonra ilk Çim ilk biçimi:
Taze çimde ilk biçim çok önemlidir. İlk biçim çimin yayılması, kardeşlenmesi ve sıklaşması açısından önemlidir.İlk biçim türlere göre değişiklik göstermekle birlikte karışımla oluşturulan çim alanlarda 6-10 cm’ye ulaşan çimler biçilir.Biçim yüksekliği ise 4-5 cm’dir.(Yaklaşık 2/3 oranında).Eğer biçim daha derin yapılırsa çimde ölümler ve seyrekleşmeler olur.Aynı şekilde çim ilk biçimden önce fazla uzarsa çim diplerinde sararmalar meydana gelir.Bitkinin büyük kısmı da kesileceği için bu durum bitkinin ölmesine sebep olabilir.Ayrıca bu durum biçim işlemini de zorlaştırır.
ilk biçimde çok dikkat edilmesi gereken bir durumda motor bıçaklarının veya kullanılacak olan tırpanın son derece keskin olmasıdır. Böylece çimlerin kökten sökülmesi engellenmiş olur. Biçme işlemi tamamlandıktan sonra alanda silindirleme yapılması kardeşlenmeye yardımcı olur.Ayrıca çim üzerinde biçimden kalan artıklar olmamalı varsa tırmıkla alınmalıdır ve çim mutlaka sulanmalıdır.
 

2-Çim biçimi: Biçim çim alanların en önde gelen bakım işlerinden biridir. Biçim esas olarak uzayan yaprak ve veya sürgün uçlarının kesilmesi işlemidir. İyi bir çim örtüsü elde etmek için biçim zamanı, biçim yüksekliği ve biçim sıklığı gibi faktörlere dikkat edilmelidir.Genel olarak çim alanlarda biçim çim boyu 6-10 cm’ye ulaştığında yapılır.Biçim yüksekliği ise 4-5cm olarak ayarlanır.Çimler 2cm’den daha kısa biçilmemelidirler.Daha kısa biçimler basılmaya, soğuğa ve kuraklığa karşı çimin dayanıklılığını azaltır.Biçimin geciktirilmesi durumunda ise çimler sap’a kalkacağından çim kalitesi düşer.Her biçimden sonra sulama (gerekiyorsa gübreleme) yapılmalıdır. Biçimden sonra sulama yapılmaz ise bitkiler sararıp kuruyabilirler. Biçme işlemi tamamlanınca çim artıkları metal bir tarak ile toplanmalı ve alandan uzaklaştırılmalıdır. Biçme makinesinin bıçakları daima keskin tutulmalıdır. Keskin olmayan bıçakla biçilen çim zarar görür, hastalıklara karşı direncini kaybeder. Aşırı sıcaklarda çimin sağlıklı kalabilmesi için çim normalden biraz daha yüksekten biçilmelidir.

 

                                                        ÇİM BİÇİMİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

1.    Yeni ekilen çim alanın biçimi nasıl yapılır?
Eğer alanınız yeni ekildiyse ilk biçim için çimin boyunun 8 cm kadar uzamasını beklemekte fayda olacaktır. İlk biçim öncesi alanı hafif bir silindir ile sıkıştırmak gerekir. Silindirleme ve biçme işlemlerinin çim alan kuru iken yapılmasına dikkat edilmelidir. Çimin en fazla üçte biri biçilmelidir. Aksi takdirde bitki strese girer.

2.    Neden ilk biçim öncesi silindir geçilmesi gerekiyor?
İlk biçim öncesi silindirleme önemlidir çünkü sulamadan dolayı toprak kabarır ve gevşer. Kuru alanda yapılan silidirleme ile hem toprak hem de bitkinin kökleri sıkıştırılır. Böylece biçim sırasında olabilecek hasarların önüne geçilir.

3.    Çim alanın biçimi nasıl yapılır?

Bitkileri yolmamak için biçimden önce makinanızın bıçaklarının keskin olduğundan emin olmalısınız. Biçim yüksekliği çim yüksekliğinin en fazla üçte biri olmalıdır. Örneğin çiminizin yüksekliği 6 cm’e ulaştıysa çimi en fazla 2 cm kısaltmalısınız. Her biçimde farklı yönde biçmeniz faydalı olacaktır.

4.    Biçim yükseklikleri ne olmalıdır?
İdeal biçim yükseklikleri iklimlere göre değişiklik gösterir. Çim alanlar yaz aylarında daha uzun, kış aylarında daha kısa biçilir. Ayrıca gölge ve sık basılan alanlar da daha uzun biçilir. Yaz ve kış aylarına göre ideal biçim yükseklikleri aşağıdaki gibidir.

Biçim yükseklikleri

 

YAZ

KIŞ

Park ve Bahçeler

5 cm

3 cm

Gölge Alanlar

6 cm

3 cm

Futbol Sahaları

2.5 -2.8 cm

2.5 cm

Tenis Kortları

5 – 6 mm

13 – 25 mm

Golf Sahaları

GREEN
TEE
FAIRWAY

 

5 mm
6-13 mm
13 – 20 mm

 

8 mm
13-25 mm
20 mm


5.    Kışa girerken çimleri biçmek gerekir mi?
Uzun bırakılmış çimlerin kar örtüsü altında uzunca kalması çimlerin çürümesine neden olur. Bu yüzden kışa girerken çimleri ideal kış uzunluğunda biçmek gerekir. Kısa biçerseniz baharda da güneşin toprağı daha çabuk ısıtmasını sağlarsınız.

6.    Çim alanımı ne sıklıkta biçmeliyim?
Kardeşlenme artıp doku sıklaşacağı için ne kadar sık biçilirse görüntü o kadar iyi olur.

7.    Çimleri çok kısa biçmenin sakıncaları nelerdir?
Çimleri ideal ölçülerin altında biçmek bitki köklerinin kısa kalmasına sebep olur. Su ve gübre ihtiyacı artar.

8.    Biçimden sonra alanda kalan artıkların ve bu artıkların oluşturdukları keçeleşmenin bir zararı olur mu?
Bu artıkların çok büyük zararı vardır. Birçok hastalık ölü yapraklardaki organik maddeleri besin olarak kullanarak oraya yerleşir.

9.    Hep aynı yönde biçersem çime zarar vermiş olur muyum?
Hep aynı yönde biçim yapmak yol ve iz oluşmasına sebep olur. Bu yüzden her seferinde farklı yönden biçmekte fayda vardır.
 

 

YABANİ OT MÜCADELESİ

Yabani otlar çimlerin gelişmesi için gerekli besin maddelerini, nemi ve ışığı kullanarak çimlerin yaşamalarını engellemektedir. Çim alan tesis olduktan sonra çıkan geniş yapraklı otları yok etmek için 2-4 D.Amin içerikli yabani ot ilaçları kullanılmalıdır. Uygulama rüzgarsız havalarda yapılmalı ve alan en az bir gün sulanmamalıdır.

                                                       ÇİM İLE İLGİLİ GENEL SORULAR
   
1.    Koyu gölge yerlerde çimin daha iyi yetişmesi için neler yapılmalıdır?
 -Alçak ağaç dalları budanmalıdır.
-Yüzeyde olan ağaç kökleri çimlerin besin almasını engeller. Bu yüzden iyi bir gübreleme programı ve kökleri açıkta bırakmayacak şekilde toprak takviyesi yapılmalıdır.
- Çoğu zaman çimler yine de zayıflamaya ve kaybolmaya devam edecektir. Bunun için ağaç       altı ve koyu gölgelerde yıllık ara ekim yapılmalıdır.
- Gölge alanların daha sık gübreye ihtiyacı olacaktır.
-Gölge alanlar daha uzun biçilmelidir.
-Gölgeye dayanıklı çim kullanılmalıdır.


2.    Don olduğu zaman bahçede yürümek çime zarar verir mi?
Don olduğunda bahçede yürümek çime oldukça çok zarar verir. Don alanda yürüyerek donmuş yaprak hücrelerini öldürürsünüz. Don ortadan kalktığında ayak izleriniz çim üzerinde siyah lekeler oluşturur.

3.    Çimlenme ne zaman başlar?
Her çim cinsinin çimlenmesi birbirinden farklıdır.

Cins

Gün

Sıcaklık (ºC)

Lolium perenne

7-12

15-20

Festuca rubra

9-15

15-20

Festuca arundinacea

9-15

15-20

Poa pratensis

13-21

15-20

Agrostis tenius

12-28

15-20


4.    Çok sıcaktan sararan çimler ölmüş müdür? Sulama ile yeniden yeşerir mi?
Çok sıcak havalarda 3-5 gün susuz kalan çimlerde ciddi bir sararma görülür. Toparlanması uzun sürse de düzenli sulama ile (sabah ve akşamüzeri) alan yeniden yeşertilebilir. Kök yapısı güçlü olan iyi tesis olmuş alanlar susuzluktan çok çabuk ölmez.

                            Çim alanlar sizin ve çocuklarınızın sağlığını korur!


- Çim alanlar sporcu sakatlanmalarını önler.

Çim spor sahaları sporcuların performanslarını en üst düzeyde sergileyebilmeleri için iyi bir zemin ve düştüklerinde oldukça yumuşak bir minder görevi sunmaktadır.

- Çim alanlar yağışlarla gelen suyu boş arazilere oranla 4 ila 6 kat daha verimli bir şekilde toprağa çeker.


- Çim alanlar mekanların değerini yükseltir.
Çim alanlar mimariyi, yapıyı ve çevre düzenlemesini ön plana çıkartır ve alanların olduklarından daha geniş görünmelerini sağlar.

- Çim toprak erozyonunu önler.
Bu sebeple “üstün nitelikli” yer örtücü olarak adlandırılırlar. Çim alanlar toprağın verimli üst kısmını bir bütün olarak tutarak su ve rüzgar erozyonunu önler.

- Çim alanlar kimyasallara karşı süzgeç görevi görür.
Sık kök yapısına ve gelişmiş toprak üstü aksama sahip çim alanlar toprak üstünde süzgeç görevi görerek zararlı maddelerin ve kimyasalların derinlere inmesine engel olarak toprağın ve yer altı sularının kirlenmesini önler.

                                   Neden Çim Tohumu Karışımları

 

Çim cins ve çeşitlerinin yapısal özellikleri, dayanıklılıkları ve tolerans düzeyleri birbirinden farklıdır. Ulusoy Tohumculuk olarak bu farkları avantaja dönüştürüp değişik ihtiyaçlara göre birçok karışım oluşturduk. Karışımlarımızdan bir tanesi mutlaka sizin için tasarlanmıştır. Tek yapmanız gereken hangisine ihtiyacınız olduğuna karar vermek.

 

Kaynaklar:

Ulusoy Tohumculuk