MEVSİMLİK ÇİÇEK DİKİMİ

 

 

1.             MEVSİMLİK ÇİÇEKLERİN KULLANIM ALANLARI

Yeşil alanlarda (park ,bahçe,koru) geniş çiçek tarhları (parterleri) oluşturmada, çalılar arasındaki boşlukları doldurmada,yüksek boylu bitkilerin kullanılamadığı ve sınırlı

olduğu yeşil alanlarda, balkon ve terasların güzelleştirilmesinde,refüj kavşak ,meydan düzenlemelerinde, beton –plastik saksı ve modüler çiçekliklerde kullanılabilirler.

2.             MEVSİMLİK ÇİÇEKLERİN KULLANIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Mevsimlik çiçeklerin dikim tarihleri her bölgenin iklim çeşidine göre farklılık arz etmektedir. Ülkemiz farklı iklim türlerine sahip olduğu için sabit bir dikim tarihi belirlemek mümkün değildir. Yurdumuzda bir yerde ağaçlar çiçek açmış iken, diğer bir yerde yerler karlarla kaplı olabilmektedir. Mevsimlik çiçekler için o yörede çiçeklerin zarar görebileceği düşük veya yüksek  sıcaklık değerleri aşıldıktan sonra dikimler gerçekleştirilmelidir.

İstanbul Şartlarında Yazlık mevsimlik çiçekler 1 Mayıs – 15 Haziran, kışlık mevsimlik çiçekler 15 Kasım -  1 Ocak tarihleri arasında dikilmelidir.

Çiçek dikimlerinden önce toprak hazırlıklarının yapılması gerekir. Çiçek dikilecek alanlar önceden çapalanmalı ve bellenmelidir. Eğer mevcut dikim alanına daha önce çiçek dikilmiş ise, çiçekler solduktan sonra sökülmeli, çapalama ve belleme işlemleri yapılmalıdır. Dikimden önce yapılan bu faaliyetler toprağın dinlenmesi, havalanması ve yağan yağışların toprağa sızması gibi faydalar sağlar.

Çiçek dikimi yapılacak yerlerde, 0-25 cm derinlikte toprak bellenir. Toprak tabakası taş, çakıl ve Yabani otlardan temizlenir. Çiçek alanlarının toprağına toprağın durumuna göre, torf, kimyasal gübreler ilave edilmelidir.

Çiçek dikilecek alan toprağı kuru ve sıcak ise, Bitki köklerinin toprak sıcaklığından zarar görmemesi için, toprak hafif nemlendirilerek dikime hazır hale getirilmelidir.

Çiçeklerin kaplarından çıkarılmaları esnasında bitki köklerinin zedelenmemesine dikkat edilmeli, kaplarından çıkarılan çiçekler bekletilmeden toprağa dikilmelidir. Eğer çiçek kaplarının altında bitkilerin kaplarda uzun süre kalmalarından dolayı kökler uzamış ve dönmeye başlamış ise dönen kökler uzamaya başladığı yerden itibaren kesilmelidir.

Çiçek dikim sırasında sıra arası ve sıra üzeri mesafeler iyi tespit edilmelidir. Sıra arası ve sıra üzeri mesafeler bitkinin optimum geliştireceği form dikkate alınarak ayarlanmalıdır. Bitki geliştiği zaman yaprak ve çiçekleri görülecek şekilde dikim yapılmalıdır. Bitki türlerine göre aralık-mesafeleri değişebilmektedir.

Çiçekler Soğuk, yağmurlu, rüzgarlı, sıcak, ve güneşli zamanlarda dikilmemelidir. Sıcak ilkbahar ve yaz günlerinde akşam saatlerinde dikim yapılması tercih edilir.

Çiçek dikimi bittikten sonra dikilen çiçeklerin derhal sulanması gerekir.

Çiçeklerin potlardan çıkarılarak dikim alanlarına dikimi

    

 

         

Dikilen çiçeklere can suyunun verilmesi