MEVSİMLİK ÇİÇEKLERDE ÇAPALAMA VE HAVALANDIRMA

Çapalama :

insan ve makina baskısı sonucu sıkışmış olan toprağı havalandırmak, suyun toprağa nüfuzunu kolaylaştırmak, yabani otları temizlemek ve özellikle killi topraklarda oluşan kaymak tabakasının kırılması vb amaçlar için yapılır.

Sıkışmış olan bu toprakların azalan mikroorganizma faaliyetlerinin artırılması, su ve kimyasal gübrelerin kayba uğramadan toprağa işleyebilmesi, hava alma oranı azalmış köklerin gerekli ihtiyacı olan havalanmanın sağlanması için özel havalandırma aletleri ile yapılan işlemdir.

Çapalama Teknik ve üretimin fazla yapıldığı alanlarda traktör vb makinalar ile yapılabildiği halde, küçük çaplı üretimin yapıldığı alanlarda el çapaları ile yapılabilir.

Çapalama dikimden sonra yapılacak işler arasında önemli yer tutmaktadır. Çapalama işletme büyüklüğüne, yetiştirilen bitki türüne, sıra arası mesafelere ve yetiştirme tarzına göre ya makinalarla ya da insan gücüyle yapılır. Çapalamada 2- 5- 10- 25 cm derinliğe kadar çapa yapılabilir.

Çapalamanın faydaları şunlardır

1-Toprağın yüzeyini gevşeterek toprağın havalanmasını temin eder.
2-Toprağın ufalanmış durumunu muhafaza ederek toprak nemini korur.
3-Sulama ve yağmurdan sonra meydana gelen kaymak tabakası kırılır.
4-Yabancı otlarla mücadele edilir


Bu işlem sırasında bitki köklerinin zarar görmemesine özen gösterilir.
Mevsimlik çiçeklerde çapalama genelde çiçek dikim alanları hazırlanırken çapalama makinası veya benzeri aletler ile yapılır.
Normal şartlarda mevsimlik çiçek dikim alanlarında çiçekler dikildikten sonra pek çapa yapılmaz
Mevsimlik çiçeklerin ilk dikildikleri dönemlerde bitkiler toprak yüzeyini kaplamadan önce ihtiyaç duyulması halinde çapalama yapılabilir. Çiçekler toprak yüzeyini kapladıktan sonra çapalama yapmak mümkün değildir.