YERÖRTÜCÜ DİKİMİ

        

Lampranthus roseus (Mesembryanthemum roseum ) Acem halısı
 

PERENNİAL (YER ÖRTÜCÜ )BİTKİ LİSTESİ

1-Aptenia cordifolia (Buz Çiçeği )

2-Lampranthus roseus (Mesembryanthemum roseum ) Acem halısı

3-Verbena erinoides (yer minesi ) (mix)

4- Carroborates edulis=carpobrotus edulis (Mesembryanthemum edulis ) Kaz ayağı

5- Dianthus allwoodii ‘Alpinus’

6-Gazania splendens  Dana gözü (mix)

7-Osteospermum ecklonies  Bodrum papatyası (mix),

8-Thymus serphyllum Kekik

9-Lavandula angustifolia ‘hidcote blue strain)

10-Potentilla nepalensis

     Potentilla recta

11-Coreopsis grandiflora ‘sunny’,

     Coreopsis lanceolata ‘sterntaler’

12-Chrysanthemum paludosum (hymenostemma paludosum)

      Chrysanthemum multicaule (coleustephus multicaule)

   

                                               Delosperma cooperi (Kedi tırnağı)                                   Carpobrotus edulis (Mesembryanthemum edulis ) Kaz ayağı

YERÖRTÜCÜ BİTKİLERİN KULLANIM ALANLARI

Otoyol kenarlarında, Yeşil alanlarda (park ,bahçe,koru) geniş çiçek tarhları (parterleri) oluşturmada, çalılar arasındaki boşlukları doldurmada,yüksek boylu bitkilerin kullanılamadığı ve sınırlı olduğu yeşil alanlarda, balkon ve terasların güzelleştirilmesinde,refüj kavşak ,meydan düzenlemelerinde, beton –plastik saksı ve modüler çiçekliklerde kullanılabilirler.

YERÖRTÜCÜ BİTKİLERİN KULLANIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Çiçek tarhının (parterinin) büyüklüğü ve şekli, mekanın büyüklüğüne, tesis ve bakım imkanlarına, bakım için ayrılacak bütçeye ve peyzajın eksenine göre değişir.
Çiçek parterinin şekli, park ve bahçenin stiline (formal veya informal olması) göre değişir.
Çiçek parteri oluştururken yalınlık ilkesine uyulmalıdır. Çok değişik tür ve renkler kullanmak yerine, az tür ve çeşit ile saf renkli bitkiler tek veya öbekler halinde kullanılmalıdır.
Bitkinin optimum gelişmiş formunu, Çiçek açma zamanını, Çiçeklenme süresini, Bitkinin yaprak-çiçek rengini, Çiçek büyüklüğünü, Bitkinin boyunu, Ekolojik isteklerini bilmek gerekir.

Yerörtücü bitkilerin  dikim tarihleri her bölgenin iklim çeşidine göre farklılık arz etmektedir. Ülkemiz farklı iklim türlerine sahip olduğu için sabit bir dikim tarihi belirlemek mümkün değildir. Yurdumuzda bir yerde ağaçlar çiçek açmış iken, diğer bir yerde yerler karlarla kaplı olabilmektedir. Yerörtücü bitkiler için o yörede düşük veya yüksek sıcaklık değerleri gözönüne alınarak ,minimum ve maksimum sıcaklık değerleri arasındaki sıcaklıklarda zarar görmeyen türlerin dikimleri gerçekleştirilmelidir.

 Yerörtücü bitkiler toprağın dikim açısından çamurlu olmadığı, çok soğuk ve çok sıcak günler dışında her dönemde rahatlıkla  dikilebilir.

Yerörtücü bitkilerin dikimlerinden önce toprak hazırlıklarının yapılması gerekir. Yerörtücü bitki dikilecek alanlar önceden çapalanmalı ve bellenmelidir. Eğer mevcut dikim alanına daha önce çiçek dikilmiş ise, çiçekler solduktan sonra sökülmeli, çapalama ve belleme işlemleri yapılmalıdır. Dikimden önce yapılan bu faaliyetler toprağın dinlenmesi, havalanması ve yağan yağışların toprağa sızması gibi faydalar sağlar.

Yerörtücü bitki dikimi yapılacak yerlerde, 0-25 cm derinlikte toprak bellenir. Toprak tabakası taş, çakıl ve Yabani otlardan temizlenir. Yerörtücü bitkilerin alanlarının toprağına toprağın durumuna göre, torf, kimyasal gübreler ilave edilmelidir.

Yerörtücü bitki dikilecek alan toprağı kuru ve sıcak ise, Bitki köklerinin toprak sıcaklığından zarar görmemesi için, toprak hafif nemlendirilerek dikime hazır hale getirilmelidir.

Yerörtücü bitkilerin kaplarından çıkarılmaları esnasında bitki köklerinin zedelenmemesine dikkat edilmeli, kaplarından çıkarılan bitkiler bekletilmeden toprağa dikilmelidir. Eğer çiçek kaplarının altında bitkilerin kaplarda uzun süre kalmalarından dolayı kökler uzamış ve dönmeye başlamış ise dönen kökler uzamaya başladığı yerden itibaren kesilmelidir.

Yerörtücü bitkilerin dikim sırasında sıra arası ve sıra üzeri mesafeleri iyi tespit edilmelidir. Sıra arası ve sıra üzeri mesafeler bitkinin optimum geliştireceği form dikkate alınarak ayarlanmalıdır. Bitki geliştiği zaman yaprak ve çiçekleri görülecek şekilde dikim yapılmalıdır. Bitki türlerine göre aralık-mesafeleri değişebilmektedir.

Yerörtücü bitkiler Soğuk, yağmurlu, rüzgarlı, sıcak, ve güneşli zamanlarda dikilmemelidir. Sıcak ilkbahar ve yaz günlerinde akşam saatlerinde dikim yapılması tercih edilir.

Bitki dikimi bittikten sonra dikilen çiçeklerin derhal sulanması gerekir.